Ako získať finančné prostriedky pre začínajúci projekt?

Získanie kapitálu pre začiatočný projekt (a hlavne teraz v krízových časoch) je mnohokrát veľkou prekážkou pre začínajúcich podnikateľov. V dnešnom príspevku si uvedieme 3 tipy investorov, ktorí by mohli investovať do vašej začínajúcej myšlienky:

Prvú skupinu tvoria priateľskí investori – ide o ľudí, ktorých poznáte osobne, či už je to rodina alebo priatelia. Tí vám radi poskytnú prostriedky aby podporili váš plán, avšak mnohokrát chcú na vašom projekte získať podiel.

Nevýhodou tejto formy získavania kapitálu môže byť narušenie osobných vzťahov, ktoré prichádza v prípadoch, keď projekt zlyhá a dôjde k finančným stratám.

Druhou skupinou sú anjelskí investori. Pri tejto skupine hovoríme o individuálnych profesionálnych investoroch, ktorí majú nejaké tie peniaze nazvyš. Šťastie na anjelských investorov mali spoločnosti ako Google, Skype, Facebook či Twitter.

Tretiu skupinu tvoria profesionálni investori. Ide o subjekty s rizikovým kapitálom. Prívlastok rizikový pri tomto type financovania potvrdzuje skutočnosť, že 3 zo 4 projektov, ktoré sú podporené rizikovým kapitálom, zlyhajú.

A čo úver alebo crowdfunding?

Okrem týchto troch foriem financovania jemožné požiadať o úver v banke. Keďže v našom prípade ide o začínajúcu firmu, ktorá ešte negeneruje príjmy a je pre banku riziková, bude finančný dom vyžadovať zábezpeku či ručiteľa.

Opäť sa tak dostávame k rodine či priateľom, ak ale vlastníte či už nehnuteľnosť alebo iný majetok (napr. auto), banka vám ich môže ako zábezpeku prijať. Okrem toho môžete pre svoju firmu nájsť biznis partnera, čiže spoluzakladateľa.

Ako poslednú možnosť financovania začínajúceho projektu si uvedieme crowdfunding, o ktorom sme si už minule písali. Podstatou crowdfundingu je davové on-line financovanie. Ľuďom odprezentujete svoj nápad, určíte koľko prostriedkov naň potrebujete a čakáte, kým sa vám podarí naplniť rozpočet.

Skvelá Firma
Skvelá Firma

Redakcia magazínu Skvelá Firma

Articles: 124
0 0 votes
Ohodnoť tento článok
Subscribe
Notify of
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x