Nepríjemné pravdy, ktoré si musíte uvedomiť, aby ste mohli dosiahnuť úspech

„Vždy buď sám sebou, vyjadri seba, maj dôveru v seba. Nechoď von a nehľadaj úspešnú osobnosť, aby si ju mohol napodobniť.“ – Bruce Lee

Príďte zajtra do práce s úsmevom na tvári a dajte svojim kolegom najavo, že ste spokojný s tým, kto ste, lebo viete, že môžete dosiahnuť, to čo chcete.

1. Nie ste najmúdrejší v miestnosti

Môže sa stať, že keď sa stretnete v miestnosti s upratovačkou, či údržbárom, pravdepodobne ste ten najmúdrejší z oblasti manažmentu, no na druhej strane môžete mať medzery v správnom čistení či opravovaní.

Chceme tým povedať, že ak si uvedomíte, že nie ste „všeznalcom“ vo všetkom, môže vás to posunúť dopredu. Netreba klesať na duchu, ak vás váš kolega na minulej porade zatienil svojimi lepšími poznatkami, vedomosti dokáže človek vždy ľahko nadobudnúť (samozrejme to musí chcieť, samé mu do hlavy nenaskákajú).

2. Robíte chyby

Určite vám nemusíme pripomínať klasickú frázu „Robiť chyby je ľudské“, no už sa stalo. Ľudia, aspoň na Slovensku, majú tendenciu si chybu spájať s neúspechom, so zlyhaním, čo je veľmi nesprávny úsudok.

Chyby nám presa poskytujú ponaučenia, ktoré môžeme neskôr v budúcnosti uplatniť, no len v tom prípade, ak presne vieme, kde a čo sme urobili zle.

3. Máte aj slabé stránky. Áno, aj vy! Každý ich má

Zoberte si do ruky malý zápisník a zapíšte si doňho všetky svoje silné a slabé stránky. Pri tých slabých sa nebojte opýtať aj svojho okolia, ľudia naokolo vás zvyknú lepšie vidieť vaše negatíva, ktoré vás môžu brzdiť v práci.

Vy sami si naopak lepšie uvedomujete svoje výhody, ktoré máte voči ostatným ľuďom. Pýtate sa, čomu to pomôže? Niektorí manažéri tvrdia, že si nestačí len uvedomovať svoje slabé stránky, no rozvíjať treba predovšetkým tie silné.

Ja osobne zastávam názor, že sa treba venovať obom – zdokonaľovať svoje prednosti a snažiť sa napravovať svoje nedostatky. Samozrejme, ak je vašou slabou stránkou netrpezlivosť, nestane sa za vás do dvoch dní tá najtrpezlivejšia osoba na svete, len preto, že to budete chcieť. Tam už ide o osobnostné vlastnosti, ktoré sa nedajú potlačiť na 100%.

4. Stále sa je kam posúvať, nikdy nedosiahnete vrchol

Všetci ctižiadostiví ľudia vedia, sa skrýva za týmito slovami. Ak človek skutočne túži po úspechu, po celoživotnom úspechu, jeho život je neustále kráčanie vpred (s nejakými zakopnutiami či občasným skĺznutím dozadu).

Ambiciózny manažér vám nikdy nepovie „Tak teraz som dosiahol to, čo som chcel, končím.“. Nie, po dosiahnutí cieľa si títo ľudia stanovujú ďalšie a dokonca mnohokrát vyššie a náročnejšie ciele. Nebuďte skromní vo svojich túžbach.   

Pridať komentár k článku