Pojem broker patrí medzi často používané výrazy medzi investormi a obchodníkmi. Čo však znamená byť brokerom a aká je jeho úloha vo svete financií? Prečo je broker kľúčovým prvkom pre jednotlivcov, ktorí chcú investovať na finančných trhoch? Poďme sa na to bližšie pozrieť v tomto článku.
Čo je to broker?
Ak plánujete investovať do akcií, komodít alebo kryptomien, budete potrebovať sprostredkovateľa, ktorý vám umožní vstúpiť na burzu. Takýto sprostredkovateľ sa nazýva broker – ide o firmu, ktorá obchodníkom umožňuje prístup na finančné trhy, či už ide o trh s akciami, devízami (forex) alebo dlhopismi. Dá sa povedať, že broker je akýsi most medzi obchodníkom alebo investorom a burzou.
Broker nám poskytne obchodnú platformu, v ktorej zadáme obchodný príkaz (napr. na nákup akcií Apple) a broker takýto obchodný príkaz za nás zrealizuje. Teda nám sprostredkuje obchod.
Burzy cenných papierov, ako napríklad newyorská burza NYSE, umožňujú prístup na trh výhradne svojim členom. To znamená, že obchodník alebo investor môže na týchto trhoch obchodovať iba v prípade, že je sám členom burzy, alebo využíva služby takéhoto člena. Stať sa členom je však mimoriadne náročný proces a vyžaduje splnenie prísnych podmienok. Pre väčšinu jednotlivcov je preto oveľa praktickejším riešením spolupráca s členmi burzy, ktorými sú profesionálni sprostredkovatelia známi ako brokeri.
Maklér si za svoje služby účtuje poplatky, ktoré môžu mať buď formu spreadu alebo fixnej provízie. Okrem toho brokeri poskytujú aj ďalšie služby, ako je vzdelávanie, analytické nástroje (analýzy, správy, indikátory..) alebo demo účty, čiže možnosť vyskúšať si obchodovanie v simulovanom prostredí.
Voľba brokera
Ak začínate s investovaním a hľadáte spoľahlivé brokera, je dôležité, aby ste dôkladne posúdili viacero faktorov, ako napríklad:
Dostupnosť investičných nástrojov
Zistite si, aké finančné nástroje má broker v ponuke. Uistite sa, že vám dokáže sprostredkovať také aktíva, s ktorými chcete obchodovať, či už ide o akcie, komodity alebo iné investície. Inak povedané, ak chcete obchodovať s fyzickými akciami, prezistite si, že vám broker dokáže sprostredkovať obchody s fyzickými akciami.
Štruktúra poplatkov
Porovnajte si rôzne poplatky, ako je províza za obchod, poplatok za držanie otvorených pozícií, poplatok za vedenie obchodného účtu ale aj poplatky za vklad či výber finančných prostriedkov z obchodného účtu. Dokonca sa stretnete aj s poplatkom za nečinnosť na účte, takže ak neplánujete realizovať veľa obchodov, je vhodné zvoliť si brokera, ktorý si neúčtuje tento poplatok. Toto všetko má vplyv na celkovú výnosnosť vášho portfólia.
Reputácia a dôveryhodnosť spoločnosti
Zaujímajte sa o brokerov s dlhoročnou praxou, pozitívnymi recenziami a dobrým menom. Uistite sa, že majú potrebné licencie od renomovaných regulačných orgánov. Recenzie brokerských spoločností nájdete aj na rôznych investičných fórach, weboch či sociálnych sieťach.
Zákaznícka podpora
Otestujte kvalitu zákazníckych služieb brokera. Či vám odpovedá dostatočne rýchlo a či vôbec reaguje na vaše dotazy. Overte si, či má dostupný e-mail, telefón alebo živý chat. Ak je pre vás bariérou jazyk, prezistite, či broker ponúka zákaznícku podporu aj v slovenskom alebo českom jazyku.
Okrem toho preskúmajte, či na založenie účtu nepotrebujete určitý objem peňazí, pretože niektorí brokeri si vyžadujú minimálny vklad. Ak hľadáte podrobnejšie informácie o tom, ako si vybrať spoľahlivého brokera, môžete si preštudovať aj toto porovnanie brokerov.
Zhrnutie
Ako ste si mohli prečítať vyššie, výber správneho brokera by sme nemali podceniť. Dôležité je zohľadniť nielen ponuku služieb a investičných produktov, ale aj kvalitu obchodnej platformy, výšku a štruktúru poplatkov, jeho reputáciu a kvalitu zákazníckej podpory. V dnešnom digitálnom svete je dostupnosť online brokerov veľkou výhodou, no zároveň si treba vyhradiť dostatok času, aby sme ich preverili z pohľadu dôveryhodnosti a regulácie.
Nezabúdajte, že investovanie vždy zahŕňa istú mieru rizika, a preto je dôležité kombinovať výber kvalitného brokera so vzdelávaním a rozumným plánovaním.