4 návyky, ktoré môžu sabotovať vašu kariéru

David Maxfield zo spoločnosti VitalSmarts, ktorá sa zaoberá firemným vzdelávaním, uvádza, že zlé návyky dokážu ľudom postupne zničiť kariéru.

Pamätáte si na príbeh o trójskom koni? Mesto Trója si myslelo, že drevený kôň je víťazná trofej, ale ukázalo sa, že je príčinou ich skazy. Podobne aj v počítačoch je trójsky kôň škodlivý softvér, ktorý používatelia dobrovoľne spúšťajú a neuvedomujú si škody, kým nie je neskoro. Podobne je to aj s toxickými návykmi. Toto sú najčastejšie škodlivé návyky, s ktorými sa môžeme stretnúť na pracovisku:

Nedodržiavanie termínov

Tak ako učitelia dokážu odhaliť, či sa študent na hodine rozpráva, šéfovia vedia zistiť, či zamestnanec pri projektoch dodržiava alebo nedodržiava termíny, upozorňuje Maxfield. Aj keď si to váš nadriadený nemusí všimnúť okamžite, skôr či neskôr zaregistruje, že vaša práca nedosahuje očakávanú úroveň. Zamestnanci by mali „urobiť niečo navyše, aby vytvorili vysoko kvalitnú prácu,“ hovorí Maxfield.

Neschopnosť dotiahnuť veci do konca

Mnohí odborníci nadšene prikivujú, keď šéf predstaví dobrý nápad, ale nedokážu ho dotiahnuť do konca. To šéfov vedie k frustrácii a vytvára dojem, že zamestnanec je neorganizovaný alebo nespoľahlivý. Jedným z najspoľahlivejších spôsobov, ako si získať rešpekt šéfa, je dotiahnuť úlohy do konca, o ktorých ste spolu so šéfom diskutovali.

Negatívny postoj

Výskumy dokazujú, že emócie nákazlivé. Takže pokiaľ je váš postoj negatívny, váš nadriadený si to všimne. „Vyhľadávanie chýb pred hľadaním benefitov“ a „prílišná kritika druhých“ sú dva návyky, ktoré by mohli spôsobiť, že si o vás váš nadriadený nebude myslieť nič dobré.

„Zameranie sa na chyby namiesto benefitov a „nadmerná kritika ostatných“ sú dva návyky, ktoré môžu viesť k tomu, že si o vás nadriadený vytvorí negatívny dojem.

Neschopnosť prevziať zodpovednosť za chyby

Každý robí chyby, no tí najlepší si ich uvedomujú a vyhýbajú sa tomu, aby ich opakovali. Vaše vzdelanie a prax vás naučili riešiť problémy logicky. Pokiaľ však skombinujete logiku s egom, môžete ospravedlňovať chyby a vyhýbať sa zodpovednosti. Je dôležité prijať zodpovednosť, aj keď vám vina nebola priamo priradená. Na konci dňa záleží len na tom, aby bola úloha úspešne dokončená.

Aj Maxfield upozorňuje, že „prenášanie viny, vyhýbanie sa zodpovednosti a opakovanie tých istých chýb“ sú časté prešľapy, ktoré si zamestnanci mnohokrát ani neuvedomujú.

Zdroje: cnbc.com; economictimes.indiatimes.com

Skvelá Firma
Skvelá Firma

Redakcia magazínu Skvelá Firma

Článkov: 132
0 0 votes
Ohodnoť tento článok
Subscribe
Notify of
guest
0 Komentáre
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x