Ako investovať do vína, umenia či starožitností?!

Aj keď sa vám na prvé počutie môže zdať, že túto investíciu musíte aj fyzicky držať, nie vždy je to tak.

Už ste niekedy počuli o takzvanom alternatívnom investovaní? Ak nie, tak ste tu správne, pretože dnes si čo to o alternatívnom investovaní povieme.

Ako už hovorí samotný názov „alternatívne“, pri tomto type investovania pôjde o hľadanie alternatív, čiže nejakých ďalších investičných príležitostí.

Obchádzame tak klasické finančné trhy ako akcie, dlhopisy či devízy a obzeráme sa po nových možnostiach alokovania prostriedkov, napr. trhu vín, umenia, historických automobilov, trhu s diamantmi alebo starožitnosťami.

Patrí sem tiež vyhľadávanie starých a vzácnych kníh, s čím sa spája naštudovanie mnohých poznatkov. Mnohí investori preto pri investíciách tohto typu využívajú služby externých odborníkov, či už je to znalec vín alebo znalec umenia. Veľakrát sa totiž môže stať, že kúpite falzifikát, prípadne vám budú ponúkať výrazne nadhodnotenú cenu.

Zabudnite. Víno v pivnici mať nemusíte!

Aj keď sa vám na prvé počutie môže zdať, že tieto investície musíte aj fyzicky držať (víno alebo obrazy), nie vždy je to tak. Existuje viacero odborníkov spravujúcich fondy, ktoré sú zamerané na investovanie do spomínaných druhov aktív.

Ak chcete svoje prebytočné prostriedky vložiť napr. do umenia, dobrou možnosťou sú špecializované fondy – nielen že investíciu nemusíte fyzicky držať, pre vstup na tento trh nepotrebujete ani veľký kapitál.

Preto, ak máte záujem o alternatívnu investíciu, ale z mnohých dôvodov nechcete fyzicky držať umelecký obraz či víno v pivnici, stačí vám nakúpiť si podielové listy takýchto „umeleckých“ alebo “vínnych” fondov. Váš podielový list sa potom bude vyvíjať úplne rovnako ako investícia, ktorú fond spravuje. Nielen že investíciu nemusíte fyzicky držať, pre vstup na tento trh nepotrebujete ani veľký kapitál.

Čo sa týka prístupov k alternatívnemu investovaniu, tie záležia od povahy samotného investora. Čo to znamená? Ak sa nebojíte zariskovať, môžete vsadiť na umenie začínajúcich umelcov. Ak sa vaši favoriti nakoniec vypracujú až na umelecké hviezdy, vaša investícia  zaznamená masívne percentuálne zhodnotenie. Prípadne, ak ste opatrná povaha a nemáte chuť na riziko, vsadiť môžete na kvalitné a overené kúsky, či už umenia alebo vína.

Skvelá Firma
Skvelá Firma

Redakcia magazínu Skvelá Firma

Articles: 121
0 0 votes
Ohodnoť tento článok
Subscribe
Notify of
guest
1 Komentár
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x