5 obdivuhodných ľudí, ktorí boli na mizine, a teraz sa topia v peniazoch

Títo ľudia sa z nuly vypracovali medzi najúspešnejších ľudí sveta.

Nikto z nás sa nestane milionárom len tak náhodou, zo dňa na deň. Nerátame deti, ktoré sa narodia do bohatej rodiny a už v čase dupačiek vlastnia väčší kapitál ako málokto z nás.

Ak sa však človek chce presadiť vlastnou silou, musí oplývať kreativitou a veľkými ambíciami. V nasledujúcom článku vám prinášam 5 ľudí, ktorí sa z ničoho dostali medzi najúspešnejších ľudí sveta.

1. Howard Schultz, prezident spoločnosti Starbucks

Tento vynaliezavý muž vyrastal vo verejných bytoch v Brooklyne. Uviedol, že už od útleho detstva veril vo svoju schopnosť uspieť a ako prvý vo svojej rodine ukončiť vysokú školu. Vo svojej knihe „Pour Your Heart Into It: How Starbucks Built a Company One Cup At Time“ písal, že si zarábal peniaze ako barman, predával svoju krv a bral si pôžičky, aby dokázal vyžiť a platiť si školu.

Po rôznych domácich prácach, ktoré Schultz vykonával, si našiel robotu v malom obchode s kávou nazývanom „Starbucks“. Chcel založiť malý espresso bar, ale jeho nadriadení sa obrátili chrbtom jeho nápadu. Howard sa neplánoval vzdať a vytvoril si svoj vlastný konkurenčný obchod. O dva roky neskôr, v roku 1987, odkúpil „Starbucks“ za 3,8 miliónov dolárov a v súčasnosti sa predaje pohybujú na úrovni 15 miliárd dolárov ročne.

2. Oprah Winfrey, svetoznáma americká moderátorka, herečka a vydavateľka časopisu

Kto by nepoznal túto ženu? Každý vidí jej úžasne žiarivý život, ktorý vedie, no nikto nepozná ťažkosti, ktoré jej stáli v ceste.

Oprah bola vychovávaná mladou slobodnou matkou v chudobe v priebehu 50. a 60.tych rokoch. Ako 32-ročná rozbehla svoju vlastnú televíznu šou, ktorá sa vďaka jej pútavým témam a zaujímavému štýlu rozprávania stala rýchlo populárnou na celom svete.

Masívny úspech jej priniesla aj multimediálna značka Harpo Productions a neskôr značka „Oprah Winfrey Network“. V súčasnej dobe sa jej čisté imanie odhaduje na 2,9 miliárd dolárov. Celkom slušná suma na mladé dievča, ktoré si našlo cestu ako sa dostať z chudoby.

Larry Elison
Larry Ellison

3. Larry Ellison, zakladateľ a riaditeľ spoločnosti Oracle Corporation

Po ťažkom zápale pľúc Larry ako malý chlapec opustil svoju slobodnú matku v New Yorku, ktorá sa o neho nedokázala starať, a nasťahoval sa ku chudobnému prisťahovaleckému príbuznému žijúcemu v južnej časti Chicaga.

Jeho adoptívny otec mu po celé obdobie detstva vštepoval, že nemá na to, aby v živote niečo viac dosiahol. Po smrti adoptívnej matky, opustil Larry Univerzitu v Illinois (v druhom ročníku) a presťahoval sa do Kalifornie.

Po niekoľkých neúspešných pokusoch v iných spoločnostiach, Larry a ďalší dvaja partneri založili Software Development Laboratories s kombinovanými osobnými investíciami vo výške 2 000 dolárov. V roku 1982 sa spoločnosť premenovala na Oracle Systems Corporation, na základe svojho hlavného produktu. Jeho čisté imanie je v hodnote 51,5 miliárd dolárov a aj napriek pokročilejšiemu veku – 70 rokov sa Larry ešte do dôchodku nechystá.

4. Jeff Bezos, zakladateľ a prezident portálu Amazon.com

Ako malý chlapec strávil Jeff veľa času na farme starého otca, kde pomáhal s rôznymi domácimi prácami. Vo svojich tínedžerských rokoch si vyskúšal dokonca letnú brigádu v McDonalds.

V roku 1986 vyštudoval Princeton, ale úspech ho postretol až v roku 1994, kedy prišiel s nápadom založiť portál Amazon.com. Popularita portálu na sebe nenechala dlho čakať a Jeff začal postupovať nahor v rebríčku úspešných podnikateľov. Hoci je väčšina jeho majetku viazaná v akciách spoločnosti, v apríli 2014 vykazovalo jeho čisté imanie výšku 29,7 miliárd dolárov, čo je v skutku zaujímavá čiastka.

5. Jan Koum, zakladateľ a prezident aplikácie WhatsApp

Ukrajinský prisťahovalec Jan Koum prišiel do Ameriky vo svojich 16 rokoch s matkou a starou matkou. Malá rodina sa usadila v malom dvojizbovom byte v Kalifornii, s pomocou programu sociálnej podpory. Koumova matka sa venovala stráženiu detí, zatiaľ čo Jan pracoval v obchode s potravinami.

Popri práci sa venoval počítačovým sieťam, ktoré ho v 18tich rokoch doviedli na Univerzitu v San Jose. Aby si zaplatil na školu, začal pracovať ako bezpečnostný tester, no v roku 1997 získal pozíciu inžiniera infraštruktúry v spoločnosti Yahoo. V roku 2009 vytvoril spolu s Brianom Actonom mobilnú aplikáciu WhatsApp, ktorú tento rok predal Facebooku za 19 miliárd dolárov.

Michaela Rybárová
Michaela Rybárová

Študentka Ekonomickej univerzity v Bratislave, ktorá sa zaoberá marketingom a manažmentom, no venuje sa taktiež témam súvisiacimi s diplomaciou a medzinárodným obchodom.

Articles: 20
0 0 votes
Ohodnoť tento článok
Subscribe
Notify of
guest
3 Komentáre
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x