Zakladáte spoločnosť? Ako využiť v jej prospech typy cenovej diskriminácie?

Vstúpiť na obrovský trh s cieľom dosiahnuť maximálny zisk a uspieť v tom, čo robíte je jedna z možností a vašich prianí. Ak sa ale nepripravíte na realitu, môže sa vám stať, že to naozaj všetko ostane len vo vašej hlave, plánoch na papieri a snoch, ktoré si stále robíte. V rámci konkurencie, ktorá dnes nie je naozaj malá sa musíte pripraviť na všetky možnosti, cenová diskriminácia je jedna z nich. Čo o nej viete, aké typy cenovej diskriminácie váš podnik môže využiť, a ako to funguje?

Bežná stratégia cenovej politiky, ktorá firmám pomáha

Cenová diskriminácia je jednou z konkurenčných praktík, ktoré používajú väčšie podniky so svojím výhodným sídlom v snahe profitovať z rozdielov v ponuke a dopyte. Cenová diskriminácia je teda  cenová stratégia, ku ktorej dochádza vtedy, keď podnik alebo predajca účtuje odlišnú cenu rôznym zákazníkom za ten istý výrobok alebo službu, čo ste si už určite neraz všimli.

Musíte si osvojiť základy

Pre podniky je to ale jedna z možností, ako zvládať všetky výzvy. Ak ju chcete pri svojom plánovanom zakladaní a.s. využiť aj vy, mali by ste si niečo o nej prečítať. Pre maximálny úspech musíte pochopiť aj to, že je nutné poznať v prvom rade svoju zákaznícku základňu a jej potreby. Musíte sa oboznámiť s rôznymi typmi cenovej diskriminácie, ktoré sa v ekonomike bežne využívajú. Rozdelené sú do troch základných kategórií.

Prvotriedna cenová diskriminácia

Asi ten najideálnejší prípad stanovenia ceny pre podnikateľov, ktorý hovorí o konkrétnej sume peňazí vydaných za nákup určitého produktu alebo služby. Ide o to, vedieť, koľko je zákazník presne ochotný zaplatiť za tovar, ktorého množstvo bolo určené možno aj na presných laboratórnych váhach. Ideálne to je ale v prípade, ak si túto cenu môžu určiť práve samotné firmy.

V niektorých spoločnostiach je však súčasťou procesu nákupu očakávanie vyjednávania konečnej nákupnej ceny. Aj z tohto dôvodu je to časovo náročnejšie riešenie, no mnohým podnikateľom umožňuje zachytiť najvyšší možný zisk z každého predaja.

Cenová diskriminácia druhého stupňa

Pri cenovej diskriminácii druhého stupňa nie je vždy možnosť zhromažďovať informácie o všetkých potenciálnych kupujúcich. Namiesto toho spoločnosti cenia rôzne výrobky alebo služby na základe preferencií rôznych skupín spotrebiteľov.

Vo väčšine prípadov ide o množstvové zľavy, na základe ktorých spotrebitelia nakupujú hromadne, dostávajú špeciálne ponuky, ktoré sa ale nedostanú k tým, ktorí si chcú kúpiť len jeden výrobok. Ide o maloobchodné spoločnosti, kde sa množstvo tovarov oceňuje aj vďaka veľkým plošinovým váham.

Cenová diskriminácia v treťom stupni

Cenová diskriminácia v treťom stupni nastáva, keď spoločnosti cenia rôzne produkty a služby na základe jedinečnej demografickej štruktúry podskupín spotrebiteľskej základne, ako sú napríklad študenti, vojaci, hendikepovaní občania alebo seniori a iní.

Tento typ cenovej stratégie sa často prejavuje pri predaji vstupeniek do kina, vstupného do zábavných parkov alebo reštaurácií a inde. Ide o spotrebiteľské skupiny, ktoré by inak neboli schopné alebo ochotné kúpiť produkt kvôli ich nižším príjmom a jeho vysokej cene. Sú zachytené touto cenovou stratégiou a zvyšujú zisky spoločnosti.

Zvoliť si môžete podľa vlastný hodnôt, no nezabudnite na cieľovú skupinu zákazníkov, ktorú plánujete osloviť, len za splnených predpokladov to bude pre vás spomínaná a výhodná konkurenčná praktika.

Skvelá Firma
Skvelá Firma

Redakcia magazínu Skvelá Firma

Articles: 121
0 0 votes
Ohodnoť tento článok
Subscribe
Notify of
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x