Prinúť sa i ty byť ranné vtáča!

Ľudia, ktorí vstávajú skôr sú úspešnejší ako tí, ktorí ponocujú, lebo majú tendenciu byť proaktívni, teda naprogramovaní.

Nedávny prieskum spoločnosti The Guardian potvrdzuje túto myšlienku a hlási, že mnohí riaditelia úspešných firiem vstávajú už o piatej hodine ráno. Ale čo keď ste skôr nočná sova, než ranný škovránok? Je možné zmeniť svoje správanie?

Áno, je to možné! Gény určujú vaše chronotypy, ktoré hovoria, aká ste osoba – či už ranná alebo nočná. Často sú podobné v rodine, ale takisto môžu byť do určitej miery ovplyvnené.

Zmena chronotypov trvá približne dva týždne, avšak musíte vydržať. Ak sa budete flákať, vráti vás naspäť do vašej prirodzenej tendencie. Stačí dodržať tieto jednoduché návyky a zanedlho i ty budeš hrdý na to, že si ranné vtáča:

1. Ranný rituál

Prebuďte sa, cvičte a jedzte v rovnakom čase každý deň. Telo má rado, ak predvída, čo sa bude diať a usadí sa do rutiny. Nebojte sa o spánok, pretože strach spôsobuje stres. Ten sa vyrieši sám, pretože keď budeš unavený, jednoducho zaspíš.

Problém nastane hlavne počas víkendov  a dovoleniek. Vyspávanie počas týchto dní hovorí telu, že váš ranný rituál je len ľubovoľný program. Je dôležité vstávať skoro ráno, aj keď ste šli spať neskoro v noci. Takže treba obmedziť rôzne ponocovania, nech už je to z akéhokoľvek dôvodu ( flámy a podobne J ).

2. Nezabúdajte na svetlo

Či už je prirodzené alebo umelé, svetlo je významné, pretože napovedá mozgu, že začal deň a vysiela do tela signály, aby prestalo robiť melatonín, hormón, ktorý podporuje spánok.

Ak chcete napríklad vstávať o šiestej ráno, kedy je ešte tma, musíte váš mozog zmiasť tým, že slnko jednoducho nahradíte interiérovým svetlom.

3. Ranné cvičenie je základ

Čo iné ako cvičenie ihneď po vstávaní pomáha telu prebudiť sa. Ranné cvičenie znižuje krvný tlak, znižuje stres a úzkosť a pomôže vám lepšie spať v noci.   Najefektívnejšie cvičenie je v jasnom svetle. Môžete sa rozhodnúť pre čokoľvek. Či si vyberiete jazdu na bicykli, ranné behanie alebo len jednoducho vezmete svojho zvieracieho miláčika na prechádzku.

4. Štartérom sú raňajky

Niet pochýb o tom, že nejeden z vás na raňajky konzumuje pečivo. Mali by ste sa mu vyvarovať a dať si radšej vajíčka alebo jogurt. Proteíny napomáhajú k bdelosti, zatiaľ čo sacharidy podporujú spánok. Proteíny zvýšia vašu hladinu dopamínu, ktorá vás zaručene nakopne!

5. Vyhnite sa nutkaniu zdriemnuť si

V prvých dňoch bude ťažké zaspať skôr a následne z toho môžete mať silné nutkanie k spánku, ale mali by ste s ním bojovať a prekonať ho. Nezabúdajte, že aktívni máme byť cez deň, nie naopak.

Ak ale podľahnete a zadriemete, zničíte všetky svoje prirodzené stimuly pre spánok. Tým celé vaše úsilie vyjde na zmar.

Radšej využite ospalosť a choďte  do postele skôr.

Podľa informácií entrepreneur.com
Úvodná foto: freedigitalphotos.net

Pridať komentár k článku