10 praktických spôsobov, ako spropagovať svoj biznis (zdarma)

Určite vás napadne množstvo spôsobov, ako svoju firmu spropagovať prostredníctvom platených kampaní – stačí si zadať inzerciu v printových médiách, využiť reklamu v televízii, rozhlase alebo si zaplatiť reklamu na Facebooku. Ešte lepšie je však spýtať sa, ako môžeme svoje podnikanie spropagovať úplne zdarma. Ak vás nič nenapadá, stačí si pozrieť nižšie priložených 10 tipov:

1. Pridajte svoju firmu na Google Maps – vloženie firmy do Google máp vám zaberie len pár minút, no môže priniesť neoceniteľné výsledky. S pridaním stačí začať na týchto stránkach.

2. Spropagujte sa prostredníctvom public realations (PR) článkov. Venujte čas tvorbe obsahu o vašom podnikaní, produktoch či novinkách. Následne ich môžete publikovať na rôznych free weboch určených pre PR obsah. Aj keď existuje mnoho nekvalitných PR webov, o ktoré sa nikto nestará, stále nájdete také, na ktoré sa oplatí publikovať.

3. Inzercia na tričkách či aute. WWW stránka na vašom aute či na tričku? Prečo nie – za pokus to stojí!

4. Zaradenie do katalógov. Zlaté stránky, Azet, Centrum či Zoznam. Využite možnosť registrácie vašej firmy do bezplatných adresárov. Osobne môžem potvrdiť, že počet preklikov z kvalitných katalógov nie je zanedbateľný.

5. Rozbehnite sociálne siete. Registrácia, vytvorenie profilu a budovanie fanklubu. To všetko vám úplne zdarma ponúkajú sociálne médiá, prostredníctvom ktorých môžete osloviť množstvo nových klientov.

6. Podpis v e-mailoch. Iste budete súhlasiť, že ako podnikatelia denne odošlete mnoho e-mailov. Neváhajte v nich zakotviť odkaz na firemný web či dokonca linky na sociálne médiá. Budete prekvapení, koľko ľudí sa práve vďaka e-mail podpisu dostane k vašim sociálnym kanálom.

7. Odborné články v miestnych publikáciách. Krásnym príkladom tohto bodu bolo nedávne “haló” okolo povinného čipovania psov a mačiek. Na túto tému sa v miestnych médiách vyjadrilo niekoľko veterinárov. Netreba pripomínať, že ich odborný článok im priniesol zdarma propagáciu.

8. Ponúknite bezplatný seminár – predstavte si, že ponúkate služby v oblasti obchodovania na finančných trhoch. Rozhodnete sa vypísať bezplatný vzdelávací kurz pre začínajúcich obchodníkov. S cieľom osloviť potenciálnych obchodníkov rozdáte na vysokých školách niekoľko prospektov upozorňujúcich na tento výdatný kurz.

9. Zbierajte e-mailové adresy a rozosielajte informačné bulletiny – spôsobov, ako od ľudí získať e-mailovú adresu je viacero Môžete sa k nej dopracovať cez webovú stránku (viď naše okno “Prihláste sa k odberu” v záhlaví), prostredníctvom firemného semináru či oslovením priamo v predajni.

10. Zdarma inzercia – aj na slovenskom trhu sa stretnete s inzertnými webmi, ktoré okrem obyčajných ľudí využívajú aj podnikateľské subjekty. Napr. na takom Bazoši nájdete ponuky od realitných kancelárii či produkty, za ktorými stoja maloobchodné predajne.

Pridať komentár k článku