Chcete byť živnostník? Pozrite sa, ako si založiť živnosť

Rozhodli ste sa získať živnostenské oprávnenie, no neviete kde začať? Ste na správnom mieste. V tomto príspevku si ukážeme, ako si živnosť založiť jednoducho a bez zbytočných stresov. Takže ako na založenie živnosti?

Predmet podnikania a obchodné meno

Ešte predtým, než navštívite živnostenský úrad, sa dôkladne zamyslite nad predmetmi podnikania a obchodným menom. Dajme tomu, že budete chcieť vykonávať nákup a predaj tovaru (čiže maloobchodnú činnosť),  ďalej sprostredkovateľskú činnosť v oblasti služieb a taktiež plánujete podnikať v oblasti vedenia účtovníctva.

To znamená, že potrebujete tri voľné živnosti, pričom za registráciu jednej sa platí poplatok 5 EUR. V prípade, že si registrujete viazanú alebo remeselnú živnosť (podmienkou pre ich získanie je odborná spôsobilosť), poplatok predstavuje 15 eur.

 „Poplatky je možné uhradiť kolkami, v hotovosti, prevodom z účtu či poštovým poukazom.“

Okrem predmetu podnikania popremýšľajte aj nad obchodným menom. Ak si živnosť registrujete ako fyzická osoba, obchodný názov musí začínať vašim menom a priezviskom. Za tým však môžete uviesť dodatok – názov podnikania/firmy (môžete ale nemusíme).

„Obchodné meno môže vyzerať asi takto: Ján Šťastný – účtovníctvo JAST (alebo len Ján Šťastný).“

Návšteva živnostenského úradu

Dobre, takže máme premyslené hlavné činnosti podnikania a taktiež obchodný názov. Teraz stačí navštíviť živnostenský úrad a podať žiadosť o vydanie živnostenského listu. Ako sme už uviedli vyššie, za registráciu živností sa platí poplatok, takže si nezabudnite zobrať dostatok finančných prostriedkov ( + nezabudnite ani na občiansky preukaz).

Úradníci živnostenského úradu vám pomôžu s mnohými vecami, ako je napr. prihlásenie do zdravotnej poisťovne (ako samostatne zárobkovo činnú osobu) a prihlásenie na daňový úrad.

Osvedčenie o živnostenskom oprávnení vám živnostenský úrad vydá do piatich pracovných dní.

Skvelá Firma
Skvelá Firma

Redakcia magazínu Skvelá Firma

Articles: 121
0 0 votes
Ohodnoť tento článok
Subscribe
Notify of
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x