Čo je to podnikateľský plán?

Ak začínate podnikať, pravdepodobne sa stretnete s radou, aby ste si vytvorili podnikateľský plán. Čo to vlastne podnikateľský plán je?Stručne sa dá podnikateľský plán charakterizovať ako „plán nášho podnikania.“ Je to dokument, v ktorom sú načrtnuté naše podnikateľské ciele a taktiež spôsob, ako tieto ciele dosiahnuť.

Kým niektoré biznis projekty potrebujú podrobný podnikateľský plán na to, aby získali úver od banky, prípadne kapitál od investorov, väčšine podnikateľov postačí „štíhlejší“ dokument slúžiaci na interné účely. Najmä začínajúci podnikatelia v ňom môžu načrtnúť marketingový plán, organizačnú štruktúru, zahrnúť projekciu finančných tokov, rozpočet nákladov a podobne.

Podnikateľský plán môže mať viacero podôb, napr. to môže byť aj jednostránkový podnikateľský plán, ktorý zahŕňa výstižnú a priamu sumarizáciu vášho podnikania na jednej stránke. Takže pokiaľ ide o dĺžku a zložitosť, biznis plány sa môžu značne líšiť. Neexistuje žiadny konkrétny predpis, ktorý by definoval dĺžku podnikateľského plánu.

Čo obsahuje podnikateľský plán

Podnikateľské plány sa zvyčajne skladajú z niekoľkých kľúčových prvkov, napríklad:

Profil spoločnosti – v tejto časti môžete charakterizovať, kde sa vaša firma nachádza a čo predáva, prípadne vyrába, akú sú jej ciele či aká je organizačná štruktúra vašej firmy.

Charakteristika produktu – opis našich produktov, či už ide o výrobky alebo služby

Analýza trhu – charakteristika cieľového publika, prípadne návrh predajných stratégií, ktoré pomôžu presvedčiť potenciálnych investorov, že viete, akým spôsobom chcete dostať svoje produkty k cieľovej skupine.

Manažment – kto bude riadiť jednotlivé firemné oddelenia, počet riadiacich pracovníkov, organizačná štruktúra spoločnosti.

Plán prevádzky – opis prevádzkovej činnosti firmy, môžu tu byť obsiahnuté informácie o každodennej prevádzke, ako sú prevádzkové hodiny, pracovisko (miesta), aktíva spoločnosti, vybavenie, suroviny a podobne.

Marketingový plán – akými spôsobmi chcete pristupovať k marketingu, aké formy propagácie svojej firmy a produktov zvolíte a podobne.

Finančný plán – tu môže byť zahrnutá prognóza finančných tokov, pri nových podnikoch aj prehľad počiatočných nákladov.

Prílohy – súčasťou podnikateľského plánu môžu byť aj rôzne prílohy, ako sú napr. pomocné výpočty, schémy či mapky.

Dá sa povedať, že podnikateľský plán dáva konkrétne rozmery nášmu podnikateľskému nápadu a vysvetľuje, prečo by mal byť náš nápad úspešný. Čím detailnejší podnikateľský plán je, tým je vyššia pravdepodobnosť, že bude úspešný. V prípade, že s podnikaním ešte len začínate a neviete, v akej oblasti podnikať, neváhajte si pozrieť aj tieto nápady na podnikanie.

Zhrnutie

Podnikateľský plán môže plniť viacero funkcií. Nielenže poskytuje informácie o firme, jej produktoch (tovar, služba..), výrobe či personáli, ale na základe tohto plánu môžeme prijímať lepšie rozhodnutia. Slúži tiež ako dokument pre investorov alebo tichých spoločníkov, ktorí premýšlajú, či do nášho podnikateľského nápadu investovať. Často je tiež podkladom na získanie bankového úveru.

Podnikateľský plán sa väčšinou dotýka dlhého obdobia, preto je do neho vhodné zakomponovať aj možné riziká a nástrhy, nielen tie, ktoré sa týkajú nášho odvetvia, ale aj z pohľadu makroekonomiky, ako je napríklad vývoj inflácie, ekononická stabilita krajiny či daňová politika.

Skvelá Firma
Skvelá Firma

Redakcia magazínu Skvelá Firma

Articles: 121
0 0 votes
Ohodnoť tento článok
Subscribe
Notify of
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x