Čo je franšíza a ako to celé funguje?

Možno ste už niekedy započuli, že známa sieť rýchleho občerstvenia McDonalds, KFC či reťazec Subway funguje na princípe ...

Možno ste už niekedy započuli, že známa sieť rýchleho občerstvenia McDonalds, KFC či reťazec Subway funguje na princípe franšízy, no nevedeli ste, čo si pod týmto pojmom predstaviť. To sa ale teraz zmení, pretože v tomto článku vám franšízu detailne predstavíme.

Poďme si na začiatok povedať, čo to franžíza je:

Celé to funguje na zmluvnom vzťahu medzi dvomi stranami, na jednej strane je niekto, kto ponúka dobre zabehnutú značku (franšízor), a na strane druhej je záujemca o tento koncept podnikania (franšízant).

Na základe tohto vzťahu franšízant nadobúda značku, celé know-how, patenty a receptury, marketingovú stratégiu, systém školenia zamestnancov a mnoho ďalšieho, čiže fungujúci biznis model. Navyše sám franšízant bude zaškolený, avšak je dobre, ak danej oblasti už rozumie a trúfa si v nej podnikať. Taktiež sa dohadujú na odplate, či už jednorazovej platbe za licenciu, prípadne pravidelným podielom na zisku.

Takže ak by ste si chceli otvoriť napríklad fast-food, môžete si zakúpiť hotový biznis systém KFC a otvoriť si prevádzku so svetoznámou značkou, prípadne si začať všetko budovať na „zelenej lúke“.

 

Mnohé štatistiky potvrdili, že pri tomto modeli je riziko podnikateľského zlyhania viacnásobne nižšie ako pri klasickom podnikaní. Franšíza sama o sebe prináša viacero výhod, od komplexného riešenia na kľúč a existujúci systém podnikania až po pravidelnú reklamu a podporu predaja. Pri franšíze sa hneď stávate súčasťou veľkej značky – svetoznámeho reťazca, takže aj voči dodávateľom a ostatným obchodným partnerom budete mať lepšie postavenie než keby ste začínali úplne od nuly.

Nevýhodou môžu byť vyššie prvotné náklady na licenciu (môže ísť aj o stovky tisíc EUR) ako aj fakt, že nemôžete s konceptom franšízy hýbať a podliehate kontrole poskytovateľa licencie. Treba myslieť na to, že náklady zakúpením licencie nekončia. Je potrebné počítať aj s investíciou do vybudovania a zriadenie vašej prevádzky.

Na záver dodáme, že pod franšízou nefungujú iba spomínané reťazce rýchleho občerstvenia, bežné sú pri hotelových komplexoch, finančných spoločnostiach či odevných značkách.

Skvelá Firma
Skvelá Firma

Redakcia magazínu Skvelá Firma

Articles: 121
0 0 votes
Ohodnoť tento článok
Subscribe
Notify of
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x