Plánujete e-shop? Spoznajte svoje možnosti!

Lákavá značka, výborná komunikácia, ako aj budovanie vzťahu so zákazníkmi. To sú dôležité kamene, na ktorých sa dá stavať úspešný online biznis. Mnohokrát sa však popri strategických a finančných záležitostiach zabúda na nemenej podstatnú vec. Pre úspešný e-shop je dôležité aj jeho technické zabezpečenie a funkčnosť systému. Poznáte svoje možnosti?

Pri tvorbe e-shopu máte niekoľko možností. K tým najznámejším patria open source systémy, ako je Magento, Prestashop či Opencart. Ďalšou možnosťou je prenájom e-shopu prostredníctvom Shoptet alebo Webreal, no a nakoniec je tu ešte vlastné riešenie. Poďme sa na jednotlivé open source systémy pozrieť bližšie.

Prestashop

Veľmi často využívaný redakčný systém pre e-shop je u nás celkovo obľúbený Prestashop. Mimoriadne silným ho robí komunita, ktorá sa okolo neho združuje. Títo ľudia sú ochotní pomôcť a poradiť, ak sa vyskytnú rôzne druhy problémov alebo chcete niečo vylepšiť. Túto komunitu využijete aj vtedy, ak si váš administrátor nie je schopný poradiť si s nejakými nastaveniami či rozšíreniami. Samozrejme, dôležitou informáciou je aj fakt, že Prestashop je zadarmo. Tiež sa vyznačuje slušným výkonom, rozsiahlou funkcionalitou a pomerne jednoduchý spôsob úprav nástrojov. Nevýhodou toho systému je to, že nemá dostupnú funkcionalitu automatickej aktualizácie. Taktiež mnohé veci, ktoré sú v iných systémoch zdarma, sú v Prestashope platené

Redakčný systém pre e-shop Prestashop bude dobre fungovať pri strednom, prípadne veľkom množstve produktov. Ak má však váš e-shop málo produktov, no vysokú návštevnosť, skúste sa zamyslieť nad iným riešením.

Magento

Redakčný systém pre e-shop Magento sa vyznačuje, ako jeden z mála, oficiálnou slovenskou stránkou s podporou. V ponuke má pomerne široký výber  doplnkov a funkcií na profesionálnej úrovni, ako aj webovú analytiku, správu užívateľov či podporné marketingové nástroje. Ide o jednu z najrobustnejších platforiem pre e-shop. Magento je vhodnou voľbou pre tých, ktorých cieľom je vytvoriť veľký e-shop s množstvom funkcionalít zjednodušujúcich správu veľkého množstva produktov. Kvôli tomu má však vysoké požiadavky na parametre serveru. Magento má tiež veľké možnosti aj v oblasti SEO optimalizácie. V tomto ohľade sa dá povedať, že neexistuje príliš veľa bezplatných skriptov pre e-shopy, ktoré by boli takto priateľsky vytvorené pre osoby optimalizujúce kódy.

Bohužiaľ, v tomto prípade aj jednoduchá vec, ako je pridanie nového produktu, je v porovnaní s inými skriptami oveľa zložitejšia. Oboznámenie sa s jednotlivými funkcionalitami vyžaduje množstvo času. Hoci má Magento bohatú ponuku funkcií, chýba mu user friendly rozhranie.

OpenCart

Pre e-shopy je dosť praktický aj systém OpenCart a postupne si získava čoraz väčšiu obľubu. Veľké množstvo doplnkových pluginov, slušný výkon a jednoduchý spôsob na úpravy je celkom zaujímavou alternatívou k Prestashopu.

OpenCart nie je vybavený takým množstvom zabudovaných funkcionalít ako Prestashop či Magento. Ale vďaka tomu sú jeho požiadavky na operačnú pamäť serveru výrazne menšie. Ak však budete chcieť dosiahnuť podobné množstvo funkcionalít, aké má Prestashop, môže sa ukázať, výkon bude horší. OpenCart sa pýši pekným, prehľadným a ľahko ovládateľným administračným panelom, čo je v podstate aj jedna z jeho najväčších výhod.

Aby však všetko fungovalo presne tak, ako má, dbajte na výber kvalitného a bezpečného hostingu, na ktorý sa skutočne môžete spoľahnúť. Vysoká dostupnosť hostingu je základom pre dobré fungovanie vášho internetového obchodu. Výpadky hostingu by vás totiž mohli stáť nemalé straty na tržbách.

Pridať komentár k článku