Jednoduchý návod, ako sa stať skvelým vodcom!

Málokto z nás je rodený vodca, i keď sa nájdu i takí. Väčšina sa musí k tomu dopracovať vlastnou usilovnosťou, tvrdou prácou a samozrejme i odriekaním. Taktiež sa dá priučiť z múdrosti iných, no dokonca i z vlastnej skúsenosti. Je to o tom, čo robíte a nie o tom, čo viete.

Tu je 5 tipov, ako sa stať efektívnejším vodcom:

1.Dodržujte svoje sľuby

Nikdy nič nesľubujte, ak si nie ste istý, že to môžete zaručene dodržať. Je to totiž najrýchlejší spôsob ako potopiť vašu dôveryhodnosť. Niekedy dodržanie sľubov môže byť náročné. Vašu integritu, teda záväzok bude treba rozvíjať disciplínou. Precvičujte to s deťmi a s kolegami.

2. Šaty robia človeka

Ak vaše oblečenie využívate na to, aby ste zapôsobili, robíte veľkú chybu. Šaty len ovplyvňujú! Začnite tým, že sa sami seba spýtate, ako by ste sa v úlohe vodcu mali prezentovať na verejnosti a tým nemyslím len oblečenie. Veľký dôraz by sa mal klásť na značku firmy, slogany..

3. Nerob to, čo nechceš, aby robili tebe

Pokiaľ očakávate niečo od svojho tímu, čo vy sami nedodržujete, ste pokrytec. Byť vodcom vám nedáva voľnú ruku. Spôsob, akým budete jednať s ľuďmi je barometer pre každého vo vašom tíme. Musíte nájsť spôsob ako podporiť svojich ľudí, aby mohli byť úspešní. Stačí sa ich jednoducho opýtať: ,,Čo môžem urobiť, aby som pomohol?” alebo ich nechať povedať si svoj názor.

4. Ukázať oddanosť k osobnému rastu

Pre podnikanie je veľmi dôležitý rast, či už osobný alebo rast vášho tímu. Predovšetkým sa musíte vy sami posnažiť, rozvíjať ho a následne potrebujete vymyslieť ako dostatočne motivovať váš tím, čím sa pozdvihne úroveň služieb, efektívnosť a všetko ostatné.

Určite sa pýtate, ako stimulovať váš tím? Tu je jeden príklad:

Suncoast Coffee Service a Vending je malá firma s dvadsiatimi zamestnancami so sídlom v Tampe, na Floride. Spoločnosť vytvorila program s názvom “Robiť ľudí lepšími.” Cieľom celého programu je podporiť osobný i profesionálny život zamestnancov. Zakladatelia im za každú prečítanú knihu zaplatia 50$. Jedinou podmienkou je, že to musia stihnúť v priebehu jedného mesiaca. Po uplynutí tejto doby sa zamestnanci stretnú, aby medzi sebou diskutovali o knihe.

5. Opýtajte sa skôr, nečakajte na kritiku

Niektorí vodcovia reagujú na nevyžiadanú kritiku “útekom”, ba dokonca vôbec nepočúvajú, namiesto toho, aby sa príležitostne učili. Ale čakať od svojich ľudí, aby nabrali čo i len kúsok odvahy na vaše kritizovanie, tak to je naozaj smiešne.

Nepýtajte sa zamestnancov, čo sa im páči a nepáči na vás samotnom. Získate omnoho lepšie informácie otázkou: “Čo mám podľa vášho názoru robiť, aby som sa stal efektívnejším vodcom?”

Počúvajte žalovateľné správanie. Ak niekto hovorí niečo, čo vám nie je jasné, opýtajte sa na príklad, aby ste si rozumeli, čo on/ona myslí.

Pridať komentár k článku