8 tipov, ako využiť YouTube pre svoj biznis

Ak sa hovorí o využívaní sociálnych médií v podnikaní, väčšina ľudí si predstaví klasické služby ako Facebook či Twitter. Mnohí podnikatelia úplne zabúdajú, že jedným zo spôsobov propagácie je aj videoplatforma YouTube. Nižšie predstavujeme niekoľko tipov, ako túto sieť správne využiť vo vašom podnikaní.

1. Prispôsobte svoj YouTube kanál – profil na sieti je jedným zo spôsobov, ako posilniť firemnú značku a celkovú identitu vášho podnikania. Aj YouTube umožňuje vyšperkovať si profil prostredníctvom rôznych farieb, motívov a fotografií. Nezabudnite ani na príslušné informácie či odkazy na ostatné sociálne siete. Ešte predtým si však zvolte také používateľské meno, ktoré odráža vašu značku.

2. Aktualizujte svoj obsah – YouTube účty s pravidelne aktualizovaným obsahom sú obľúbenejšie než tie, na ktorých to „nežije“. Možno si ale kladiete otázku, odkiaľ zoberiem toľko videomateriálu? Existuje viacero ciest, ako zabezpečiť kvalitný videobsah. Váš podnik môže publikovať krátke výukové videospoty, webináre, recenzie či uskutočniť rozhovory s odborníkmi. Existuje mnoho nástrojov (aj free), ktoré vám umožnia vytvoriť plnohodnotný klip.

3. Nezabudnite na „call to action“ – Môžete vyzývať na hodnotenie videa, sledovanie na Twitteri či Facebooku, prihlásenie k odberu noviniek, zhliadnutie YouTube kanála či pridanie komentára pod videom.

4. Optimalizujte – podobne ako Google, aj YouTube je určitým vyhľadávačom, ktorý po zadaní hľadaných výrazov ponúka výsledky vyhľadávania (zoznam videí). Aby si vás a vaše videá všimli, myslite na vhodný titulok či popis. Taktiež sa vyhýbajte nudným titulkom typu „Produkt-rezencia“ a podobne.

5. Vytvárajte zoznamy videí – zoznamy sú skvelým spôsobom, ako zabezpečiť, aby vaše videá zhliadlo viac ľudí. Nezabúdajte ani na lákavý názov zoznamu, do ktorého sa snažte zakotviť kľúčové slovo.

6. Neprehliadnite tagy – podobne ako Twitter a Facebook, aj YouTube pracuje na báze kľúčových štítkov (tagov). Vďaka nim opíšete podstatu vášho videa (čím viac tagov, tým lepšie).

7. Nezabúdajte, že YouTube je sociálna sieť – veru tak. YouTube nie je len server, kde uploadnete videá. Podobne ako na iných sociálnych sieťach, aj tu môžete získavať priateľov, pridávať sa do skupín a budovať komunitu.

8. Spropagujte svoj kanál – Nakoniec zostáva vaše videá spropagovať, keďže len samotné nahranie videí nemusí stačiť. Na podporu vášho videokanála môžete využiť blog, e-mail a taktiež sociálne siete.

Pridať komentár k článku