10 tipov, ako si písať dobrý TO-DO-LIST

TO-DO-LIST je Váš každodenný sprievodca. Aby ste na nič nezabudli a všetko stíhali. Bez stresu.

Týchto 10 rád Vám pomôže si svoj plán nielen vytvoriť, ale ho aj úspešne dodržiavať. TO-DO-LIST by mal byť Vašou súčasťou, Vašim pomocníkom a Vašou pamäťou. Uľahčuje. Môžete mi veriť.

1) Píšte si ho deň vopred – ideálne večer pred spaním. Stačí na to 5-10 minút. Úlohy na ďalší deň napríklad ja píšem večer s diárom v ruke v posteli. Dostatočne skoro tak viem, čo ma na ďalší deň čaká a všetko je tak v pokoji rozplánované.

2) Majte ho vždy po ruke. Kdekoľvek ste. Je to Vaša pamäť. Vaša pripomienka. Váš plán.

3) Najdôležitejšiu úlohu z dňa si vždy zvýraznite. Nech Vám udrie do očí. Dajte ju do obdĺžnika, nakreslite k nej ružové srdiečko alebo čokoľvek. Jednoducho ju nesmiete prehliadnuť.

4) Majte na každý deň iba 1-2 dôležité úlohy. Aby ste to zvládli. Aby to vôbec bolo reálne zvládnuteľné.

5) Najprv pobozkajte žabu – pravidlo Briana Tracyho. Ako prvé sa hneď ráno zbavte toho najnepríjemnejšieho. Neodkladajte to. Deň je tak omnoho krajší a jednoduchší.

6) Plánujte rozumne. Dostatočne predvídateľne a hlavne tak, aby sa Váš plán dal zvládnuť.

7) Dôležité úlohy nepresúvajte na neskôr. Zakážte si prokrastinovať. To dôležité odkladom nezmizne.

8) Veľké úlohy si kúskujte na menšie. Zdajú sa tak zvládnuteľnejšie.

9) Veľké práce dokončite skôr a o par dni sa k ním vráťte. Budete mať odosobnený pohľad a všimnete si aj chyby, či nedostatky, ktoré by Vám inak unikli.

10) Vyškrtávajte. Splnili ste úlohu z listu? Tak ju vyškrtnite! Aj to je drobnosť, ktorá Vám urobí poriadok v práci a hlavne, priveje dobrý pocit z odvedenej roboty.

Pridať komentár k článku