Ako pred šéfom presadiť svoje nápady?

„Čo je to výmena názorov?“

„Keď prídeš za šéfom s vlastným a naspäť si prinesieš jeho.“

Stalo sa vám niekedy v práci, že vás zavalila kreatívna chvíľka a vy ste si odrazu nestíhali zapisovať všetky tie skvelé nápady? Dostali ste toľko nových myšlienok, ktoré by mohli naštartovať firmu? S radosťou v očiach ste utekali za šéfom, pripravení zožať veľký úspech, a on vás zastavil na prahu dverí s gestom, že vaše nápady u neho nie sú žiadané? Stáva sa.

V prvom rade si zachovajte chladnú hlavu. Áno, neocenili vašu genialitu, ale to nemusí znamenať, že ju neocenia neskôr. Zaobstarajte si malý zápisník, do ktorého si budete zapisovať všetky svoje nápady, ktoré vám prejdú mysľou. Samozrejme, len tie, ktoré za to stoja, nezmeňte ho postupom času na zoznam vecí, ktoré musíte po práci nakúpiť v supermarkete. Po týždni si spravte oddychovú chvíľku, prečítajte si ich a prehodnoťte, ktoré majú cenu a ktoré treba neľútostne preškrtnúť.

Dôležité je, aby ste jednali s dôvtipom. Po istom čase vo firme zistíte, že šéf je človek ako každý iný a aj u neho závisí, ktorou nohou vykročí z postele. Odsledujte si ho po príchode do firmy. Ak sa už pri vychádzaní z výťahu bezdôvodne mračí a hádže nahnevaný pohľad na nevinný kvet v rohu kancelárií, nebude ten pravý čas, aby ste na neho vybalili svoje nápady. Pravdepodobne by si v duchu napočítal do piatich a potom by vás pekne odprevadil ku dverám. Ak však zaregistrujete úsmev a milý pozdrav, využite svoju šancu a ukážte mu to.

Pred bojom ale nezabúdajte na prípravu. Musíte si nacvičiť svoj výstup a dopredu sa pripraviť na otázky, ktoré sa dajú predpokladať. Ak budete mať správnu argumentáciu a odrazíte všetky jeho útoky, ktoré samozrejme môžu byť na mieste (manažér si musí overiť každý návrh, ktorý mu príde do rúk, aby neskočil do niečoho, čo je už na prvý pohľad riskantné), uvidí vašu zanietenosť a dôveru, ktorá ho môže presvedčiť, že na vašom nápade môže niečo byť. Prajem veľa šťastia.

Pozn. redakcie: Samozrejme nechcem uraziť žiadneho šéfa, existujú aj výnimky 🙂

Pridať komentár k článku