Ako efektívne ukončiť prezentáciu?

Hľadáte spôsob, ako zaujať svojich poslucháčov a zanechať v nich neutíchajúci dojem?

Dostali ste za úlohu odprezentovať svoj nápad a alebo novú netradičnú myšlienku pred väčším počtom ľudí a spanikárili ste? Hľadáte spôsob, ako zaujať svojich poslucháčov a zanechať v nich neutíchajúci dojem?

Mohli by ste skúsiť štýl a la Lady Gaga a vyraziť im dych nejakým provokatívnym oblečením. Ak si však chcete zachovať dobrú reputáciu, odporúčame jednu z nasledujúcich možností, pričom nezabúdajte na jedno dôležité pravidlo. To, čo poviete ako posledné, najviac ovplyvní vašich poslucháčov a bude doznievať v ich mysliach.

1. Silný citát

Pokúste sa, aby poslucháči mysleli na koniec vašej prezentácie, ešte aj dávno po tom, ako opustia prednáškovú miestnosť. Ak ste dostatočne kreatívny, môžete vymyslieť vlastné „porekadlo“, ktoré osloví ľudí a zanechá v nich nejakú stopu. Ak vám nič zaujímavé nenapadne, použite výroky slávnych osobností. Uvádzame niekoľko nápadov, ktoré môžete využiť:

„Skutočné tajomstvo života je úplne sa oddať tomu, čo robíš práve tu a práve teraz. A namiesto toho, aby si to nazýval prácou, nazvi to hrou.“ – Alan B Watts

„Veľa skvelých ľudí dosiahli svoj obrovský úspech len jeden krok pred svojím obrovským neúspechom.“ – Napoleon Hill

„Tajomstvo biznisu je vedieť niečo, čo nevie nikto iný.“ – AristotleOnassis

2. Vyzvite svojich poslucháčov k akcií

Primárnym cieľom väčšiny obchodných prezentácií je dohnať zúčastnených k aktivite, ktorá by podporila hlavnú myšlienku. Vyzvite ich k akcií, aby sa pripojili a pomohli k celkovému úspechu. Podporte ich frázami ako „pripojte sa k boju“, „vykročte touto cestou“ alebo „pomôžte zlepšiť tento proces“. Dotlačte členov publika k tomu, aby získali pocit spolupatričnosti a nenahraditeľnosti, ktorú pre vás predstavujú. Dajte im šancu vykročiť novou cestou a zvýšiť svoju produktivitu.

3. Pôsobivý príbeh

Môžete rozpovedať príbeh, ktorým ukážete svojím poslucháčom, že téma vašej prezentácie má vplyv aj na iné aspekty života ľudí. Rozpovedzte svoj príbeh a vďaka empatie, ktorú vytvoríte s poslucháčmi, zapôsobíte na ich myšlienkové pochody a preniknete viac do ich vnútra. Najlepšie je začať svoju reč osobným príbehom, pretože to budete vedieť podať vierohodným spôsobom.

foto:ted blog

Michaela Rybárová
Michaela Rybárová

Študentka Ekonomickej univerzity v Bratislave, ktorá sa zaoberá marketingom a manažmentom, no venuje sa taktiež témam súvisiacimi s diplomaciou a medzinárodným obchodom.

Articles: 20
0 0 votes
Ohodnoť tento článok
Subscribe
Notify of
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x