Rozhovor s affiliate managerom Zdeněkom Dvořákom

Zdravím Zdeněk – skús sa na úvod našim čitateľom predstaviť a povedať, čomu sa aktuálne venuješ?

Ahoj, mám 36 rokov a od roku 2010 sa venujem online marketingu. Začal som s linkbuildingom a postupne sa prirodzene učím ďalšie veci, ktoré ma zaujímajú – napríklad on-page SEO alebo e-mailing. A samozrejme affiliate marketing. Pracujem s obmedzeným počtom klientov a vždy dlhodobo.

Aké boli tvoje začiatky s online marketingom a následne s affiliate marketingom?

Ja som vlastne začínal s affiliate marketingom niekedy okolo roku 2006, keď som mal na blogu bannery Inteligentnej plastelíny a zarobil som si pár stoviek korún 🙂 K online marketingu som sa prirodzene dopracoval z toho blogovania, keď som hľadal druhý príjem. Časom sa z toho stal hlavný príjem, odišiel som na voľnú nohu, kde som už 2,5 roka. Zaujali ma tie spätné odkazy, pretože nejaké povedomie o nich a o SEO som už mal z minulosti. Zvyšok je štúdium, pokusy a omyly a propagácia.

Vieme, že pôsobíš aj ako linkbuilding konzultant. Aký je vzťah medzi affiliate marketingom a linkbuildingom?

Vzťah je medzi nimi niekde na úrovni nevlastných súrodencov:) Majú spoločné privádzanie návštevnosti, ale linkbuilding ako súčasť SEO má aj ďalšie benefity. Na oba sa používajú pekné, ale niekedy aj veľmi škaredé techniky. Affiliate program samotný je pekné odkazové aktívum. A spoločné majú aj to, že bez potrebného know-how vedia napáchať veľké škody.

Ako dlho pôsobíš ako affiliate manager?

Je to už rok a pol a výlučne pre MT-nábytek a jeho slovenskú verziu MT-nábytok.

Máš skusenosti aj ako partner z nejakého programu? Ak áno, tak aké?

Už som zmienil tú plastelínu 🙂 Affilu sa pre nedostatok času venujem len doplnkovo napríklad u Heuréky. Vo voľnom čase ma zaujíma elektronika a rôzne hračky a vychytávky, o ktorých píšem na Geek Life, ale provízie v týchto oblastiach sú malé. Preto sa viac snažím práve s rôznymi nástrojmi pre online marketérov. Vyberám si ale len také služby, za ktorých propagáciu sa nemusím hanbiť a kde vidím veľký prínos pre ostatných.

Aké najčastejšie problémy vznikajú pri affiliate programe?

Rozdelil by som ich do niekoľkých kategórií. Prvé sú technické – výpadky meracích kódov, nedostupnosť affiliate platformy, občasné nezachytenie konverzie. Zvyšok je na úrovni práce s ľuďmi. Je treba dávať pozor, čo a ako propagujú, či neuvádzajú nepravdivé informácie alebo neporušujú podmienky programu. Tie mimochodom naozaj málokto číta a aj profi affilákov zaujímajú hlavne tie časti okolo platobných podmienok.

Ako vnímaš vývoj affiliate trhu na Slovensku?

Na Slovensku mám dojem, že sa veci za posledné mesiace pohli trošku dopredu. Máte tam dynamickú affiliate sieť, začínajú byť vidieť aj partneri, ktorí publikujú svoje know-how a samozrejme už dlho tam existuje minimálne jeden veľmi šikovný affilák – toho asi všetci poznajú.

V posledných rokoch je u nás affiliate marketing veľmi spojený s infomarketingom. Ako vnímaš túto situáciu?

Affiliate aj infoprodukty idú prirodzene k sebe, s tým problém nemám. Trápi ma kvalita tých infoproduktov a ich autorov u nás. Často človek takpovediac bez znalostí napíše pár stránok v textovom editore, zabalí to do pdf formátu, nazve e-bookom a ide predávať. Pridaná hodnota nikde a šanca na sklamanie u kupujúceho veľká. Našťastie sa to už ale mení a objavujú sa aj kvalitné infoprodukty. Napríklad e-mail Ninja je naozaj komplexný sprievodca e-mailingom od základov až po detailné nastavenie vrátane videonávodov a to za polovičnú cenu v porovnaní s celodenným školením niekde v agentúre.

Môžeš nám viac predstaviť affiliate program pre MT-nábytok.sk?

Základom je odladený konverzný shop s niekoľko tísickami produktov. Partnerom, ktorí nás podporujú, ponúkame provízie 8% a 60-denné cookies. Bežíme na Affilboxe, ktorý síce v niečom zaostáva za zahraničnými platformami, ale je u nás veľmi rozšírený a myslím si, že pre začiatočníkov veľmi prívetivý. Programu sa dosť venujeme – každých 14 dní máme pre partnerov napríklad nové sady bannerov.

Prečo by sa mal partner zapojiť práve do vášho programu?

Myslím si, že MT-nábytok je už dosť známa značka, ktorú už ľudia môžu vidieť aj v televíznych spotoch a to je pre partnerov určite dobrý signál. K tomu pridajte našu vlastnú dopravu, možnosť montáže a produkty vo všetkých možných cenových kategóriách v segmente, ktorý potrebuje skoro každý. To je pre partnerov jasné lákadlo. K informáciám o konverziích pridávame aj informácie o tom, čo sa presne predalo. K dispozícii som pochopiteľne aj ja ako affiliate manager.

Koľko partnerov máte aktuálne na Slovensku?

Slovenských partnerov nemáme veľa, ale patria k tým šikovnejším. Váhodou internetu je, že nepozná hranice a medzi CZ a Sk stále nie je veľká jazyková bariéra, takže naši slovenskí partneri čiastočne propagujú český shop. Nákupná sila aj počet ľudí je tu jednoducho vyšší.

Aké sú rozdiely medzi SK a CZ partnermi?

Slovenských je menej. Tí českí už tiaž viac zdieľajú know-how – to sa už začína objavovať aj na Slovensku.

Čo odporúčaš začínajúcemu affiliate managerovi?

Pre úplné začiatky asi knihu od Mária Roženského – čítal som ju, presne sem cieli a poskytuje slušný základ. Hodiť sa bude tiež účet na Twitteri a Facebooku, vkĺznuť čo najskôr do komunity partnerov (#skaffil a #czaffil na Twitteri) a sledovať, čo riešia a čo ich zaujíma. U nás je niekoľko blogov, ktoré sa affiliate managementu venujú. Ja tam občas publikujem tu, Ondra Martinek pre Affilblog napísal celý seriál o stavbe programu Econea, na blogu Affilboxu tiež nájdete dobré príspevky na túto tému.

Pridať komentár k článku