Čo je to prokrastinácia a ako prestať prokrastinovať?

Produktivita

Posadíte sa za pracovný stôl a začnete pracovať na dokončení dôležitej úlohy, no o niekoľko minút sa prichytíte pri tom, ako si upratujete komodu, vykladáte umývačku riadu alebo pozeráte video na YouTube.

A presne o tom je prokrastinácia. Prokrastinácia je odvodená od latinského výrazu „procrastinare“, čo v preklade znamená „odložiť na zajtra“. Človek, ktorý prokrastinuje, sa vyhýba nepríjemným a stresujúcim úlohám a odkladá ich na neskôr. Namiesto toho, aby na nich pracoval, nahrádza ich príjemnými úlohami a činnosťami.

Kedy je prokrastinácia problém?

Všetci ľudia z času na čas prokrastinujú. Niekedy to môže byť prospešné – pokiaľ sa človek cíti príliš vystresovane, upokojenie sa príjemnejšími vecami nemusí byť na škodu. Niekedy jednoducho treba pauzu a oddych, vďaka ktorému opäť načerpáme energiu na plnenie úloh. No pokiaľ sa stávame „chronickými prokrastinátormi“, niečo nie je v poriadku.

Niektorí ľudia prokrastinujú až natoľko, že nie sú schopní dokončiť každodenné úlohy. Dokonca zabúdajú včas zaplatiť účty za domácnosť. Vtedy je to už vážny problém.

Prokrastinátori si často uvedomujú, že ich správanie je sebadeštruktívne, no prekonať tento stav nie je pre nich jednoduché. Prokrastinácia môže tiež spôsobiť chronický stres, ktorý sa časom môže nahromadiť a spôsobiť zdravotné problémy. Keďže títo ľudia všetko dokončujú na poslednú chvíľu, neustále sa dostávajú pod tlak.

žena prokrastinuje

Ako prestať prokrastinovať?

Cchete prestať prokrastinovať, no neviete ako? Inšpirovať sa môžete aj týmito tipmi.

Rozdeľte si veľké úlohy

Keď máte pred sebou cieľ: napísať prácu na 30 normostrán, zrejme do toho pôjdete s riadnou nechuťou. Keď si ale tento cieľ rozdelíte na menšie kúsky: napr. Napísať dnes 1NS, už to znie lákavejšie. Hlavne však začnite a neotáľajte. Prvý krok je najťažší.

Vytvorte si kontrolný zoznam

Skvelým spôsobom sebakontroly je vytvorenie kontrolného zoznamu. Pomocou kontrolného zoznamu si môžete nastaviť malé ciele a monitorovať svoj pokrok odškrtávaním každej úlohy po jej dokončení.

Trénujte svoju pozornosť

Prokrastinácia je často dôsledkom aj nízkej sústredenosti. Eliminujte pri práci všetky možné rozptýlenia, ako sú upozornenia na smartfóne alebo sociálne siete. Taktiež trénujte svoju sústredenosť, napr. cez meditáciu. Vďaka nej reštartujete svoju myseľ a zlepšíte kvalitu kognitívnych funkcií.

Pomôžte si nástrojmi

V boji s prokrastinácou vám môžu byť nápomocné aj rôzne nástroje z pohľadu produktivity. Napríklad existujú doplnky do webového prehliadača, ktoré budú blokovať prístup na sociálne siete, čím eliminujete rozptýlenia. Alebo stačí obyčajný časovač, aby ste mali prehľad o tom, koľko času nad úlohou strávite (napr. Vclock.com).

Odmeňte sa

Zakaždým, keď sa splníte úlohu z to-do listu, nezabudnite sa odmeniť. Niekedy stačí aj ten slastný pocit z toho, ako si úlohu vyškrtávate zo zoznamu. To vás povzbudí, aby ste pokračovali v dobrej práci. A v konečnom dôsledku to môže pomôcť k tomu, aby ste prestali toľko prokrastinovať.

0 0 votes
Ohodnoť tento článok
Subscribe
Notify of
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments