Aké výhovorky používajú neproduktívni zamestnanci?

Máte aj vy vo svojej firme kolegu, ktorý narieka a sťažuje sa na všetko? Kolegu, ktorý sa až podozrivo príliš často motá po kancelárii a hľadá cukríky zadarmo? Kolegu, u ktorého sú výhovorky na bežnom poriadku? Ak áno, určite vám budú nasledujúce frázy veľmi známe.

A mimochodom, ak ich používate aj vy, dajte im už konečne červenú.

1. „Ale ja som prepracovaný.“

Len on. Ostatní nie sú. On tvrdo pracuje, ostatní len sedia na stoličkách za svojim stolom. Takto funguje myslenie neproduktívneho človeka, ktorý má pocit, že len na neho je vyvíjaný najväčší nátlak a všetka robota leží len na jeho pleciach. Produktívni ľudia sa nezaoberajú maličkosťami, jednoducho pracujú.

2. „To nie je moja práca.“

Neproduktívni ľudia sa veľmi fixujú na svoju rolu, ktorú zohrávajú v danej spoločnosti. Presne si vymedzia len to, čo majú robiť a nehľadia na robotu, ktorá sa nachádza za ich hranicami. Naopak tí druhí sa nezaoberajú, kto má čo na starosti, ak je potrebné niečo urobiť pre lepší chod firmy, pustia sa do toho. Nevykrikujú na svoje okolie, že robia niečo, čo nie je v ich pracovnej náplni.

3. „Dokončím to neskôr.“

Touto frázou nemáme na mysli situáciu, kedy nestíhate dokončiť jeden projekt a nechávate si ho na druhý deň. Máme na mysli systémovosť, s akou pracujú neproduktívni ľudia. Začnú pracovať na jednej úlohe vo Worde a namiesto toho, aby ju dokončili a presunuli sa na ďalšiu, skončia v strede celého procesu, s tým, že „neskôr sa k tomu vrátia“ a začnú pracovať na inej úlohe v PowerPointe. Deň sa pre nich končí tým, že im na stole ostáva viacero načatých, no nedokončených úloh.

4. „Počkám na šéfa, kým mi povie, čo mám robiť.“

Produktívni ľudia sa pustia do práce bez toho, aby poznali všetky detaily šéfovej predstavy. Jednoducho si vypracujú aspoň hrubý náčrt, od ktorého sa môžu ďalej odvíjať a dopracovať sa až ku záverečnej podobe celého projektu. Neproduktívni ľudia čakajú, kým im nadriadený povie presne dopodrobna, čo majú urobiť.

5. „Nevidím v tom žiadny prínos pre mňa.“

Áno, v žijeme vo svete, kde sa na každom kroku nájde nejaký narcistický človek. Je dobré prihliadať aj na svoje záujmy, no ak pracujete vo firme, čo tak prihliadať predovšetkým na jej záujmy? Čo tak myslieť vo veľkom? Produktívni ľudia si to uvedomujú a pracujú, pretože odmenu vidia v úspešnej spoločnosti, ktorá napreduje, aj vďaka nim.

Pridať komentár k článku