100-ročné pravidlo, vďaka ktorému drasticky zvýšite svoju produktivitu

Naučte sa používať pravidlo 80:20.

Princíp 80:20 je starý viac ako 100 rokov, no s rapídnym zvýšením produktivity vám pomôže aj v dnešnej dobe. Ľudia sú dnes až príliš zavalení prácou, e-mailami, stretnutiami, takže aj keď robia veľa, v skutočnosti neurobia „nič“. A to len preto, že sú zaneprázdnení a v skutočnosti nepracujú efektívne.

Jadro tohto problému rieši tzv. Paretov princíp, s ktorým v roku 1906 prišiel taliansky ekonóm Vilfredo Pareto. Paretovo pravidlo počíta s nerovnováhou medzi vstupmi a konečným výstupom, pričom jeho podstata je jednoduchá:

80 % výsledkov tvorí 20 % činností.

Platí to v rôznych segmentoch – napr. vo firme sa o 80 % tržieb stará 20 % produktov, 80 % príjmov generuje 20 % zákazníkov alebo 80 % celkového výkonu vyprodukuje 20 % zamestnancov. Atď, atď.

Nižšie si ukážeme, ako vďaka tomuto pravidlu zvýšiť svoju produktivitu a stihnúť toho viac než doteraz.

Ako prvé musíme analyzovať vstupy – definujte 20 % aktivít, ktoré produkujú 80 % výsledkov, a naopak, 80 % činností, ktoré majú na výsledku zanedbateľný podiel. Pripomeniem, že nemusí ísť  presne o pomer 80/20, môže to byť aj 90/10 alebo 85/15

Akonáhle ste prišli na to, ktoré aktivity sú pre vás neefektívne, snažte sa ich automatizovať a neplytvať na ne časom. Možno sa oplatí ich outsorcovať, prípadne použiť technológie na ich správu.

Teraz sa zamerajte na tých „zlatých“ 20 %. Možno sa pýtate, „ale ako máme vedieť, ktoré aktivity sú tých 20 %“? Bohužiaľ, neexistuje žiadny vzorec, ktorý vám prezradí „toto sú tie aktivity“. Jednoducho si ich zadefinujete na základe skúseností, môžete si tiež merať, koľko času na danú činnosť spotrebujete a aký prínos pre vás má.

Teraz, keď poznáte 20 % najproduktívnejších aktivít, sústreďte na ne väčšinu času, pretože ak sa zameriate na zvyšných 80 % aktivít, nedopracujete sa k želaným výsledkom.

Pravidlo 80/20 je jednoduchý, no zároveň mocný nástroj, ktorý vám pri správnom použití prinesie dlhoočakávané pozitívne zmeny. Okrem úspory času vám prinesie i úsporu energie, takže sa mu oplatí venovať čas.

Skvelá Firma
Skvelá Firma

Redakcia magazínu Skvelá Firma

Articles: 121
0 0 votes
Ohodnoť tento článok
Subscribe
Notify of
guest
2 Komentáre
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x